Nasıl

Teravih Namazında Yapılan Önemli Hatalar Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Dikkat Edilmesi Gerekenler #nasıl

Teravih Namazında Yapılan Önemli Hatalar Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Dikkat Edilmesi Gerekenler #nasıl

#nasılTeravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı! Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır? Teravih namazı Ramazan ayında İslam aleminin kıldığı nafile bir namazdır. 2023 Ramazan ayının ilk Teravih namazı 22 Mart Çarşamba akşamı kılınacak. Peki, Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır? İşte Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı detayları…
Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Teravih Namazı Kaç Rekat? Teravih Namazı Kılınışı, Okunan Dualar ve Sureler
Ramazan ayının en önemli ve en faziletli nafile ibadetlerinden biri de şüphesiz Teravih namazıdır. Bu videomda Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekâttır? Teravih namazı kılarken dikkat etmemiz gereken önemli birtakım hususları ve hataları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus yirmi rekâttan ibaret müekked (kuvvetli) bir sünnettir. Bu namazın cemaatle kılınması da bir kifaye sünnettir. Hatta Efendimiz (a.s) bu namazın kılınmasını tavsiye ve teşvik mahiyetinde şöyle buyurmuştur: “Kim, inanarak ve sevâbını Allâh’tan umarak Ramazan gecelerini ihyâ ederse, geçmiş günâhları affolunur.” (Buhârî, Terâvih, 46)
Yine bir hadisinde: “Yüce Allâh Ramazan’da orucu farz kıldı, ben de (terâvih) namazını sünnet kıldım.” (İbn-i Mâce, Salât, 173) buyurmuştur.
Evvela şunu ifade etmek gerekir ki; Teravihi en faziletli kılma şekli, ikişer rekâtlar halinde kılmaktır. Ancak günümüzde yaygın olan kılınma şekli, dört rekâtta bir selâm verilerek kılmaktır. Altı veya sekiz rekâtta bir selâm vererek de kılınabilir. Hatta Teravihi iki rekâtta bir oturmak suretiyle tek selâmla yirmi rekât birden kılmak da mümkündür. Ancak gece namazlarını sekiz rekâttan çok olarak bir selâmla kılmak mekruh olduğundan teravih de bu tarzda kılınmamalıdır. Teravih kaç selâmla kılınırsa kılınsın, iki rekâtta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır.
* Teravihin kelime anlamında rahatlama manası vardır. Bu sebeple dört rekâttan sonra biraz oturularak rahatlanmalıdır. Zaten memleketimizde, genellikle müezzinler, cemaatin de iştirakiyle sesli olarak salâvat okur, cehri zikir yaparlar.
* Teravih namazı dörder dörder kılınıyorsa ilk oturuşta Tahiyyat’dan sonra salâvatlar da okunur. Ayrıca üçüncü rekâtın başında da Fatiha’dan önce namaza yeni başlıyormuş gibi yine Sübhâneke okunur.
* Teravihi hatim ile kılmak da sünnettir. Bir beldenin en az bir camiinde bu sünnet mutlaka yerine getirilmelidir.
* Yatsı namazında cemaati terk etmiş olan kimse, Teravih ve vitir namazlarında imama uyabilir. Bunun için bir kimse, imam yatsı namazını kıldırıp Teravihe başlamış olduğu sırada camiye gelse, önce yatsı namazını kendi başına kılar sonra Teravih için imama uyar. Noksan kalan rekâtları da sonra kendi başına tamamlar. Yani yatsı namazının farzını kılmadan teravih namazı kılınmaz. Çünkü Teravihin yatsı namazı kılınmadan müstakil olarak cemaatle kılınması din esaslarına uygun düşmez.
* Çabucak bitsin diye tadili erkâna riayet etmeden namazdaki kuranı ve tespihleri anlaşılmayacak derecede hızlı ve yanlış okumak da büyük bir hatadır.
* Herhangi bir özür olmaksızın teravihi oturarak kılmak câiz ise de, bu durum namazın fazilet ve sevabını azaltır.
* Teravih namazının her iki rekâtında teravih namazına niyet etmek gerekmez. Çünkü yirmi rekâttan ibaret olan teravih namazı, bir tek namaz hükmündedir. Bunun için namaza başlarken yapılan niyet kâfidir. Şayet arada başka şeylerle meşgul olundu ise veya dünya kelamı konuşuldu ise yeniden niyet etmek gerekir.
Yatsı ve teravih namazını şöyle özetlemek gerekirse: Evvela Yatsı namazının dört rekâtlık ilk sünnetini kılarız sonra dört rekâtlık farzı kıldıktan sonra yine iki rekât da yatsının son sünnetini kılarız. Daha sonra yirmi rekâtlık teravih namazı kılarız. Akabinde de üç rekâtlık vitir namazını kıldıktan sonra tesbihat ve dua ile yatsı ve teravih namazımızı eda etmiş oluruz.
TEK BAŞIMIZA İKİ REKÂTLIK TERAVİH NAMAZI ŞÖYLE KILINIR:
“Niyet ettim Allah rızası için Terâvih Namazı kılmaya” diye niyet ederiz. Eğer imam ile birlikte kılıyorsak “Niyet ettim Allah rızası için Terâvih Namazı kılmaya uydum hazır olan imama” deriz.
“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
Subhaneke’yi okuruz.
Euzü-besmele çekeriz. Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz veya zammı sure.
Sonra Rüku’ya gideriz.
İki Secde’yi yaptıktan sonra ayağa kalkarak kıyama dururuz.
Besmele çekeriz. Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz veya zammı sure.
Sonra Rüku’ya gideriz. İki Secde’yi yaptıktan sonra Oturarak Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.
“Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.
Yani kısaca iki rekâtlık teravih namazı sabah namazının sünneti gibi kılınır.
Rabbim tüm ibadetlerimizi hakkıyla eda edebilmeyi nasip eylesin.

Teravih Namazında Yapılan Önemli Hatalar Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Dikkat Edilmesi Gerekenler #nasıl

Related Posts

Sırt ve Dekolte Sivilceleri Nasıl Önlenir ve Bölgesel Kararmalar Nasıl Giderilir? #nasıl

Sırt ve Dekolte Sivilceleri Nasıl Önlenir ve Bölgesel Kararmalar Nasıl Giderilir? #nasıl #nasıl Sivilceler ve bölgesel kararmalar yaz gelirken birçok kişiyi endişelendirdiğini tahmin ediyorum çünkü bu konuda çok dm alıyorum. Özellikle hormonal sorunları olanlar bu konudan çok muzdaripler. Bazı ilaçların yan etkisi olarak da maalesef bunlar görülebiliyor. Ben size zaman zaman videolarımda bunlardan bahsediyorum. Hep…

Memleket Var Memleket 🤣 | Bu Nasıl NP Kasma Şeklidir #nasıl

Memleket Var Memleket 🤣 | Bu Nasıl NP Kasma Şeklidir #nasıl #nasıl Merhabalar, kanalda yıllardır herkesin oynadığı ve bıraktığı halde kopamadığı ” Knight Online ” kesitleri paylaşıyorum. Yeni videoları kaçırmamak ve bana destek olmak için, Videoları Beğenip, Kanala Abone Olabilirsiniz. Yayıncının Kanal Linki : Knight Online adına her türlü güvenli alışveriş için sponsorum olan :…

CHP’nin yol haritası nasıl olacak? #nasıl

CHP’nin yol haritası nasıl olacak? #nasıl #nasıl Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Cumhurbaşkanı seçiminin kaybedilmesinin ardından, seçim muhasebesi yapılmaya başlandı. Yenilginin nedenleri ve bundan sonra atılacak adımlar değerlendiriliyor. “Gücü Özgürlüğünde” Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum Haberturk TV YouTube Kanalına Abone Ol ➤ ➤ ➤ ➤ ➤ ➤ #HabertürkTV #Haber #Canlı #HabertürkCanlı CHP’nin yol haritası…

Sadece 2 Oto Hit İle Kill Almak Mı? | Detaylar İle Kayle Nasıl Oynanır? | Valiant – KayleElayjaLol #nasıl

Sadece 2 Oto Hit İle Kill Almak Mı? | Detaylar İle Kayle Nasıl Oynanır? | Valiant – KayleElayjaLol #nasıl #nasıl Selam arkadaşlar Lux’a 2 hit atınca ne olduğunu anlayamadım… İşte metayı kasığ kavuran Kayle karşınızda. Şimdiden iyi seyirler seviliyorsunuz 🙂 ————————————————————————————————————– •Instagram ➡ •Discord ➡ ————————————————————————————————————– •Valiant TOP LANE SERİSİ ➡ ————————————————————————————————————– #valiant #kayle #toplane…

Bu Kadar Uyumsuz Bir Menüyü Bize Nasıl Sunacak? | Zuhal Topal’la Yemekteyiz 392. Bölüm #nasıl

Bu Kadar Uyumsuz Bir Menüyü Bize Nasıl Sunacak? | Zuhal Topal’la Yemekteyiz 392. Bölüm #nasıl #nasıl İnternette eğlencelin adresi #Acunncom Televizyon dünyasının en iyi programları olan Survivor, Survivor Ekstra, Survivor Panorama, O Ses Türkiye, MasterChef Türkiye, Zuhal Topal ile Yemekteyiz, Doya Doya Moda, Doğduğun Ev Kaderindir, Kırmızı Oda, %100 Futbol, Exatlon Cup videoları hakkında ki…

Zeyysıla Tarık İster – Ayva Çiçek Açmış (Fener Samiyene Nasıl Gelecek ŞampiyonGalatasaray #nasıl

Zeyysıla Tarık İster – Ayva Çiçek Açmış (Fener Samiyene Nasıl Gelecek ŞampiyonGalatasaray #nasıl #nasıl Zeyysıla & Tarık İster’in, Avrupa Müzik etiketiyle yayımlanan “Ayva Çiçek Açmış (Fener Samiyene Nasıl Gelecek)” isimli şarkısı, Avrupa Müzik kanalında! Kanala Abone Olmak için: Söz: Zeyysıla, Anonim Müzik: Anonim Düzenleme: Tarık İster Zeyysıla: Tarık İster: Bizi Takip Etmek için: Facebook: Twitter:…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir